رقص واژه ها

واژه ها ،اشعار،نقل قول ها و جملات ماندگار

به کجا چنین شتابان؟

نوزدهم مهرماه سال‌روز تولد محمدرضا شفیعی کدکنی است. این شاعر  نویسنده و استاد دانشگاه امروز  73 ساله می شود.

به نظرم شعر به" سفر به خیر"  او یکی از ماندگارترین اشعار کتاب در کوچه باغهای نیشابور است. شاید به این دلیل باشد  که اولین شعری از شفعی کدکندی این همشهری بزرگ است که شنیدم.

«سفر به خیر»

به کجا چنین شتابان؟

گون از نسیم پرسید

- دل من گرفته زین‌جا

هوس سفر نداری

ز غبار این بیابان؟

- همه آرزویم اما

چه کنم که بسته پایم

.

به کجا چنین شتابان؟

- به هر آن کجا که باشد

به جز این سرا، سرایم

- سفرت به خیر اما تو و دوستی، خدا را

چو از این کویر وحشت به سلامتی گذشتی

به شکوفه‌ها، به باران

برسان سلام ما را


+ رضا حاجی آبادی ; ٩:٥۳ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱۳٩۱/٧/۱٩
comment نظرات ()

شهادت یعنی زندگی خود را کجا خرج کنیم که زندگی دیگران معنا پیدا کند

سال گذشته ابوالقاسم حسینجانی به مناسبت آغاز محرم  در مسجد خیابان استاد حسن بنا سخنرانی داشت . این جملات او درباره اسلام و امام حسین ع برایم به یادگار ماند.

اسلام از ریشه سلم و سلام است و ما عاشق جنگ نیستیم، جنگ‌طلب نیستیم هرکه جنگ طلب است آدم نیست، ولی دفاع چیز دیگری است به معنی خاصیت داشتن و زیر بار ظلم نرفتن است.

امام حسین(ع) به کربلا نرفت که بجنگد گفت بگذارید ما برویم . دو روز مانده به تاسوعا شمر در تیررس بود و می توانستند او را بکشند ولی امام حسین اجازه نداد چون نمی خواست شروع کننده جنگ باشد.

شهادت نوعی مدیریت است ، آدم‌های معمولی خیلی هم که موفق باشند زندگی خود را مدیریت می کنند اما شهدا مرگ خود را نیز مدیریت می کنند .شهادت یعنی چگونه بمیریم که بهترین مرگ باشد و زندگی‌مان را کجا خرج کنیم که زندگی دیگران معنی پیدا کند .

+ رضا حاجی آبادی ; ٩:٤٠ ‎ق.ظ ; شنبه ۱۳٩۱/٧/۸
comment نظرات ()

من بیشتر کار می‌کنم

در نوجوانی یک بار رمان «قلعه حیوانات» جورج اورول را خواندم ،بی ادعا می گوییم بیشتر آن را شبیه نسخه کپی شده از داستانهای کلیله و دمنه دیدم تا یک رمان سیاسی- اجتماعی. چندی پیش در نمایشگاه کتاب تهران ترجمه امیر امیر شاهی را از این کتاب در انتشارات امیر کبیر دیدم و یکبار دیگر آن را خواندم.

شاید مظلوم ترین حیوان این قلعه انقلابی  باکستر یابوی پر قدرتی است که شعار همیشگی او «من بیشتر کار  می‌کنم» باشد.

باکستر: او در واقع مظلوم‌ترین حیوان قلعه حیوانات است. باکستر که بدن نیرومندی دارد حروف الفبا را تا دومین حرف بیشتر نمی آموزد. او تمام  زندگی خود را صرف همنوعانش می‌کند و با شعار«من بیشتر کار  می‌کنم» برای آبادانی قلعه می‌کوشد. او در  دو جنگ قلعه حیوانات رشادتهای زیادی از  خود نشان می‌دهد . بعد از قدرت گرفتن ناپلئون شعار« همیشه حق با رفیق ناپلئون است« به شعار های او اضافه می‌شود. 
سرانجام باکستر درحالیکه از بیماری که در اثر کار فراوان دچارش شده رنج می‌برد توسط  ناپلئون به صلاخی فروخته می‌شود و حیوانات را در ماتم فرو میّرد.

+ رضا حاجی آبادی ; ٩:٥۳ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱۳٩۱/٧/٦
comment نظرات ()